A Common Rail....
A nagynyomású dieselek már jó néhány éve koptatják az aszfaltot és így javításuk is időszerűvé vált.
Jelenleg 4 cég foglalkozik CR (Common Rail) rendszerek gyártásával.
Megnevezés rövid jellemzés:
Bosch: -régi cég nagy múlttal, rendszerei javíthatóak, bár nem mondhatók olcsónak
Denso : -ugyancsak nagy múltú gyártó, javítástechnológia már van, de sok az olyan injektor van amit nem enged javítani
Delphi: -kezdetben Rotodiesel aztán Lucas, majd TRW. Gyors, pontos rendszert fejlesztett ami azonban hosszú távon nem vált be...
Siemens: -elképesztően gagyi, mintha a kínai piacon akarnánk minőséget venni. Maradtak volna inkább az orvosi műszerek gyártásánál.
Általánosan elmondható, hogy miden gyártó ajánlása szerint 150 000Km megtétele után cserélni kell a befecskendező rendszer elemeit.
Aki ennek eleget tesz az szinte biztos, hogy gondtalan autózásnak néz elébe.
De!
Ki az, aki a mai világban egy ilyen futásteljesítményű autóra el tud és persze el is akar költeni cirka 800 000Ft-ot? (Az ár tartalmazza a 4db injektor és a nagynyomású szivattyú árát és a munkadíjat)
Mert sajnos ez a helyzet. Elképesztő anyagárakkal találkozunk ezeknél a rendszereknél. Érthető tehát az igény az injektorok javítására. A nagynyomású szivattyúk többnyire bírják a strapát nem kell 150 000 után cserélni őket.
Na nézzük akkor a típus problémákat.
Általános hibák, amelyek előfordulnak minden rendszernél.
1. A motor nehezen indul és/vagy terheléskor leáll.
- Magas résolaj veszteség. A résolaj szükséges dolog, mivel hűti az injektort. Amikor azonban visszaáramló mennyiség megnő, akkor gyakorlatilag a rail nyomás egyszerűen elszökik, és az üzemanyag visszafolyóágon az üzemanyagtankba kerül. Akárcsak egy injektornál is jelentkezik a hiba, akkor a motor leállhat.
Magyarázat: a rendszerben az injektorok sorba vannak kötve. Ha egynél elszökik a nyomás akkor a többihez sem jut el, tehát a motor működésképtelenné válik.
2. Egyenetlen motorjárás.
- Az injektorokat ma már nem a sugárkép, hanem a szállított üzemanyag mennyiség jellemzi. Az egyes injektorok mind-mind más mennyiséget produkálhatnak ugyanazon üzemi körülmények között. Alapjáraton az ECU (vezérlőegység) képes korrekcióra a hengerek közt. Amennyiben azonban a szállított mennyiség
túl alacsony vagy túl magas akkor az ECU nem képes korrigálni, a motor egyenetlenül jár. Ennél a problémánál vagy a fúvóka hibás, vagy az injektor mágnesszelepe.
- A nyomásszabályzó szelep rossz működése is okozhatja a problémát. A koszos, rosszul záródó szelep nyomásingadozást okoz és amikor az ECU már nem „tolerálja”
dolgot, akkor a motor leáll.
Minden gyártó egyedi kóddal (IMA kód) látja el az injektorait. A kód 16-32 karakterből áll mely számjegyek és betűk kombinációja. Ez a kód tartalmazza az injektor gyártási hibájából eredő paraméter különbségek jelleggörbe seregeit. Szép mondat, de mit is jelent:
Nincs két egyforma injektor. Viszont adott egy motor és szeretnénk, hogy minél csendesebben, egyenletesebben üzemeljen. Adjunk tehát egy kódot minden injektornak amit az ECU-ban tárolt algoritmus felismer és kezelni tud. Az eredmény, hogy az injektorok hibáit a vezérlőegység minden hengernél illeszteni tudja.
A delphi pl. 240 pozícióban méri meg az új injektorait és ez alapján generálja a kódot.